Наноматериалдар және нанотехнологиялар

Мамандық бойынша оқу мерзімі:

ғылыми-педагогикалық бағыт - 2 жыл

Оқыту тілі-ағылшын

Мақсаттары, міндеттері:

Ғылым мен наноиндустрияның алдыңғы қатарлы салаларында жұмыс істеуге, жоғары технологиялық нано-инфрақұрылымдарды құруға, технологиялық процестерді жобалау, әзірлеу және талдау үшін алдыңғы қатарлы технологияларды қолдануға қабілетті, "наноматериалдар мен нанотехнологиялар" бағыты бойынша өндірісте жұмыс істеу үшін қажетті білім мен құзыреттерге ие жоғары білікті мамандарды даярлау. Біздің магистрлер ғылымның жаңа жетістіктеріне негізделген элективті бағыттар бойынша білімдермен қатар, мықты эксперименттік және теориялық негізде негізделген материалтанудың негізгі курсы бойынша жүйелі білім алады. БЭжН ҒББО-да магистрлерді қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізуге дайындау жүзеге асырылады, олардың нәтижелері индустриялық секторда қолданылуы мүмкін. Дайындықтың әмбебаптығы маманға наноматериалдарды қолдануды көздейтін кез-келген кәсіпке бейімделуге мүмкіндік береді.

Мамандықтың ерекшеліктері

Нанотехнологтар нақты анықталған атомдық құрылымы бар жаңа материалдар жасайды. Нанотехнологияның бағыты ғылым мен техниканың іргелі және қолданбалы бағыттарының қиылысында орналасқан пәнаралық саланы қамтиды.  Соңғы кездері бұл бағыт өзекті болды, өйткені нанотехнология қазіргі кездегі материя құрылымына ең терең және бағытталған араласу болып табылады. Бұл дәлдіктің сапалы жаңа деңгейі.

Жеке атомдармен манипуляция деңгейінде наноматериалдарды құру принципі дәстүрлі тәсілдермен қол жеткізуге болмайтын қасиеттерді алуға мүмкіндік береді, бұл миллиардтаған атомдардан тұратын заттың бөліктері қатысатын химиялық реакцияларды қамтиды.

Маңызды қасиеттер

Нанотехнолог мамандығы зерттеу жұмысына қызығушылықты, аналитикалық ойлауды талап етеді.

Нанотехнологтың міндеттері:

- инновациялық бұйымдарды бірінші кезеңнен соңғы кезеңге дейін әзірлеу;

- дайын өнімді жетілдіру;

- жобаларды әзірлеу, инновациялық бұйымдарды дайындау процесін жоспарлау;

- технологиялық міндеттерді шешу;

- жұмыстың негізгі бағыттары бойынша зерттеулер жүргізу және олардың негізінде есептеме дайындау;

- зерттеліп отырған саладағы әлемдік жетістіктердің мониторингі;

- әдістемелік құралдар мен нұсқаулықтар жасау бойынша жұмыс;

- конкурстарға қатысу, ғылыми мақалалар жазу.

Магистратурада оқудың теориялық және практикалық минимумы:

Бағдарламаны игеруге бакалавр академиялық дәрежесі бар мамандар жіберіледі. Оқуға түсуші магистратурада оқуға, сондай-ақ физика, химия, нанотехнология және пәнаралық пәндер саласындағы зерттеу қызметіне дайын болуы тиіс. Оқуға түсушіде қазіргі заманғы зерттеу әдістерінің әртүрлі арсеналы болуы керек, соның ішінде әртүрлі есептеулер жүргізу үшін мамандандырылған компьютерлік бағдарламаларды пайдалану керек. Сонымен қатар, оқуға түсуші келесі ғылыми-әдістемелік дағдылар мен қабілеттерге ие болуы керек:

• зерттеу мәселесін, мақсаты мен міндеттерін тұжырымдау
  • тапсырмаларға сәйкес зерттеу әдістерін таңдау
  • заманауи технологияларды тарта отырып, ақпараттық-талдау және ақпараттық-библиографиялық жұмыстарды жүргізу
  • жиналған ақпаратты талдау және алынған нәтижелерді түсіндіру
  • атқарылған жұмыстың қорытындысын есеп, реферат, мақала, заманауи талаптарға сай рәсімделген түрінде ұсыну.

Білім беру бағдарламасының пререквизиттері:

• Молекулалық физика;
  • Нанотехнология негіздері.

БжЭН ҒББО магистранттары үшін шетелдік жоғары оқу орындарына академиялық ұтқырлық қарастырылған.

Студенттер беттік физика, есептеу, физикалық, математикалық модельдеу, материалтану, ғылыми экспериментті басқару бойынша білім мен дағдыларды алады. Физика, химия, биология, электроника және медицинаның соңғы жетістіктерін зерделеуге және пайдалануға негізделген бұл ғылымды қажет ететін жаңа бағыт қазірдің өзінде ғылым мен техниканың дамуын айқындайды. Микро- және нанотехнологиялар мен материалдар жөніндегі мамандар ғылыми-зерттеу институттарында, зертханаларда және медицина-техникалық, ядро-физикалық, химия-технологиялық бейіндегі компанияларда жұмыс істейді, қазіргі заманғы электроника үшін жүйелер мен технологияларды әзірлейді, өндіріске жетекшілік етеді, сынақтар жүргізеді және олардың нәтижелерін талдайды, ғылымды қажетсінетін технологияларды өндіріске енгізеді.

Наноматериалдарды наноэлектроникада, медицинада, биологияда, ғарыш техникасында, құрылыста және адам қызметінің басқа салаларында қолдану келешегі бар. Бірақ нанотехнология мамандары әсіресе машина жасау, химия, радиотехника салаларында сұранысқа ие.

Бағдарламаның кейбір элективті пәндері:

• Нанотехнологияға кіріспе
  • Наноматериалдар мен наноқұрылымдарды зерттеудің эксперименттік әдістері
  • Микроэлектрониканың физикалық негіздері
  • Наноқұрылғыларды өнеркәсіпте қолдану
  • Материалтанудағы нанотехнология негіздері
  • Наноиндустрияға арналған Наноэлектроника
  • Наноматериалдарды алу әдістері
  • Наноқұрылымдарды компьютерлік модельдеу
  • Наноматериалдар мен наноқұрылымдарды талдау әдістері
  • Нанотехнология және фотовольтаика
  • Наноқабыршақтардың құрылымы, кристалдылығы және физикалық қасиеттері.

БЭжН ҒББО бастығының оқу-әдістемелік жұмыстар жөніндегі орынбасары

Бакранова Дина Игоревна

Байланыс: 8 727 357 42 66 (іш. 537)