«8D07105 - Материалтану және жаңа материалдар технологиясы» білім беру бағдарламасы бойынша ғылыми, педагогикалық және басқару кадрларын даярлау. Докторантура ғылыми және педагогикалық бағыт бойынша 3 жыл оқу мерзімімен жүзеге асырылады. Оқыту тілі: ағылшын.

Мақсаттары мен міндеттері:

Бұл білім беру бағдарламасының мақсаты - қазіргі заманғы мамандарды, іргелі техникалық ғылымдар мен техникалық мамандықтарды оқыту әдістемесін білетін ғылыми кадрларды даярлау, олар сонымен қатар өз саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жеке-дара дамытуға қабілетті.

Білім беру бағдарламасының міндеттері:

1. докторанттардың заманауи жабдықтармен жұмыс жасауды және оларды практикада қолдану әдістерін толық меңгеруі.
  2. докторанттарда ғылыми-зерттеу жұмыстарының негізгі бағыттары, атап айтқанда зерттеу, материалдардың коррозиясы мәселелерін шешу туралы түсінік қалыптастыру.
  3. қазақстандық және әлемдік ғылыми-зерттеу институттары мен университеттерімен өзара әрекеттесу және ынтымақтастық;

Материалтану саласындағы бағыт ғылым мен техниканың іргелі және қолданбалы бағыттарының қиылысында орналасқан пәнаралық саланы қамтиды.

Бұл саланың өзектілігі:  машина жасау және металлургия саласындағы, мұнай өнеркәсібіндегі құбырлардың коррозия мәселелері болып табылады.

Маңызды қасиеттері

Материалтану мамандығы зерттеу жұмысына қызығушылықты, аналитикалық және сыни ойлауды арттырады.

1. Материалтанушының міндеттеріне кіретін:
  2. материалдар коррозиясының алдын алу бойынша жобалар мен инновациялық әдістерді әзірлеу;
  3. технологиялық мәселелерді шешу;
  4. жұмыстың негізгі бағыттары бойынша зерттеулер жүргізу және олардың негізінде есептер дайындау;
  5. әдістемелік құралдар мен нұсқаулықтар жасау бойынша жұмыс;
  6. халықаралық конференцияларға қатысу, ғылыми мақалалар жазу.

Докторантурадағы оқудың теориялық және практикалық минимумы:

Бағдарламаны меңгеруге, техникалық ғылымдар магистрі бойынша академиялық дәрежесі бар мамандар жіберіледі. Оқуға түсуші мыналарды білуі керек:

1. материалдардың фазалық құрамы, құрылымы мен қасиеттері арасындағы байланыстың негізгі заңдылықтарын;
  2. материалдар мен олардан жасалған дайын бұйымдарды өндіру және өңдеудің технологиялық процестерінің теориялық негіздерін білу;
  3. ғылыми және технологиялық аспаптар мен жабдықтардың құрылысы мен жұмысын;
  4. материалдардың құрылымы мен қасиеттерін зерттеу әдістерін практикада қолдану;
  5. жаңа материалдарды алу және өңдеу технологияларын әзірлеу;
  6. ғылыми зерттеулер нәтижелерін математикалық өңдеу, ғылыми және технологиялық құжаттаманы жасау дағдылары;
  7. техникалық және экологиялық қауіпсіздік, адам өмірін қорғау, құқықтық нормалар мен экономикалық мәселелер бойынша құзыретті болу.

«8D07105 - Материалтану және жаңа материалдар технологиясы» PhD бағдарламасы бойынша, Материалтану және коррозия мәселелері ҒББО-ның докторанттары үшін шетелдік тағылымдама және шетелде халықаралық конференция қарастырылған.

Білім беру бағдарламасының пререквизиттері:

1. Қатты дене физикасы;
  2. Жартылай өткізгіштер физикасы;
  3. Металдардың механикалық қасиеттері.

Бағдарламаның міндетті компоненттері:

- Академиялық жазу

- Ғылыми зерттеу әдістері

Бағдарламаның кейбір элективті пәндері:

Жаңа материалдар құрудың ғылыми негіздері

Қатты дененің аймақтық теориясы

Микроскопия мен рентгендік құрылымдық талдаудың заманауи әдістері

Қатты материалдардың электрофизикалық қасиеттері

Материалтанудағы нанотехнология

Материалдарды бақылау әдістері мен құрылғылары

Материалдардың фазалық диаграммаларының қасиеттері

Заманауи материалдар өндірісінің технологиялық жабдықтары