«Материалтану және жаңа материалдар технологиясы» білім беру бағдарламасы бойынша ғылыми, педагогикалық және басқару кадрларын даярлау. Магистратура ғылыми және педагогикалық бағыт бойынша 2 жыл оқу мерзімімен жүзеге асырылады. Оқыту тілі: ағылшын.

Мақсаттары мен міндеттері:

Осы білім беру бағдарламасының негізгі мақсаты - материалтану және өнеркәсіптік индустрия саласында (салалар бойынша) өндірістік, тәжірибелік - конструкторлық және ғылыми-зерттеу қызметі үшін дайындалған кәсіби, бәсекеге қабілетті маман даярлау.

Магистрлік бағдарлама төмендегілерді игеруге мүмкіндік береді:

• материалтану саласындағы заманауи ғылыми білім мен зерттеу әдістерін және оларды кәсіби және ғылыми-зерттеу қызметінде қолдануды көздейді.;
  • берілген стандарттарға сәйкес тапсырмаларды орындау қабілеті, кәсіби мәселелерді шешуде практикалық тәжірибе, дағдылар мен білім негізінде сәтті әрекет етуді;
  • коррозиялық зақымдану түрлерінің сипатын талдау қабілеті;

заманауи технологияларды пайдалана отырып, коррозиядан металдар мен қорытпаларды қорғау әдістері;

Магистрлер осы білім беру бағдарламасын аяқтағаннан кейін тәжірибелерін өнеркәсіптік индустрияда, ғылыми-білім беру қызметінде шыңдап жұмыс істей алады.

Магистранттар үшін мүмкіндіктер:

• зерттеу тобындағы ғылыми жобаларға бірлесіп қатысу;
  • зерттеу нәтижелерін өңдеу және жоғары рейтингті журналдарда жариялау;
  • халықаралық конференцияларға қатысу.

Магистранттарға Малайзияның беделді университеттерінің бірінде - Universiti Teknologi Petronas (Куала – Лумпур қ.) ғылыми-зерттеу тағылымдамасынан өту, сондай-ақ бір оқу семестрі кезеңінде академиялық ұтқырлық бағдарламаларына (студенттер алмасу) қатысу мүмкіндігі беріледі.

Маңызды қасиеттері:

"Материалтану және жаңа материалдар технологиясы" білім беру бағдарламасының магистранттары үшін, алған білімін іс жүзінде пайдалануына және нарықта бәсекеге қабілетті маман болуына үлкен мүмкіндік береді.

Материалтанушының міндеттеріне кіретін:

• инновациялық технологияларды әзірлеу және жетілдіру;;
  • дайын заманауи материалдарды жетілдіру.;
  • технологиялық және техникалық міндеттерді кезең-кезеңмен шешу ;
  • жұмыстың негізгі бағыттары бойынша теориялық және практикалық зерттеулер жүргізу;
  • металл коррозиясын бірінші кезеңнен соңғы кезеңге дейін азайту технологиясын жасау;
  • көп компонентті қорытпаларды сынау;
  • болат өнімдеріне негізделген заманауи материалдарды өндіру процесін жоспарлау, жобаларды әзірлеу;
  • бағдарламалық жасақтаманы қолдана отырып деректерді модельдеу және талдау.

Осы білім беру бағдарламасына түсу үшін талапкер:

• бакалавр академиялық дәрежесі болуы керек;
  • ол физика, химия, физикалық химия және мұнай химиясы саласындағы базалық білімге ие болуы керек.

"Материалтану және жаңа материалдар технологиясы" білім беру бағдарламасында "физика - химиялық геотехнология"атты жаңа бағыт ашылды.

Бұл технология жабық тау-кен жүйелерінде қолданылады және пайдалы қазбаларды жер астындағы Сулы ерітінділерге, сорылып, содан кейін жер бетіне шығаруға мүмкіндік береді.

Қазақстанда мұнай мен уран өндіру ФХГ мысалы болып табылады. ФХГ технологиялары тау-кен өндіруден ең үнемді және экологиялық болып табылады. Қазақстанда Уранды жерасты-ұңғымалық өндірудің 20 заманауи кеніші, қуатты мұнай-газ кешені жұмыс істейді, сондықтан Қазақстан ФХГ технологиясында әлемдік көшбасшы болып табылады.

Бүгінгі таңда басқа пайдалы қазбаларға: түсті, асыл, сирек және сирек кездесетін металдарға ФХГ технологиялары кеңінен енгізілуде. Көптеген зертханалық және тәжірибелік-өнеркәсіптік зерттеулер үнемі жүргізіледі.

Фхг әдісімен жабық тау-кен жүйелеріне көшу осы саладағы көптеген мамандарды қажет етеді, оларды бүгінде елдің бірде-бір Университеті дайындамайды. Қазірдің өзінде ФХГ мамандары Қазақстан мен Еуразия құрлығының көршілес елдерінің тау-кен өндіру өнеркәсібінде жоғары сұранысқа ие болып отыр, ал таяу жылдары осы бағыттағы кадрлардың үлкен тапшылығы қалыптасуда.

Бағдарламаның кейбір базалық және элективті пәндері:

Материалтану және перспективті материалдар технологиясы

Заманауи материалтану

Коррозиядағы химиялық процестер

Материалдарға арналған коррозияға қарсы жабындар

Коррозияны басқарудың заманауи әдістері

Мұнай-газ өнеркәсібіндегі коррозия

Физика-химиялық геотехнологияның негізгі процестері

Кеніш микробиологиясы және биотехнология

Теңіздер мен мұхиттардың түбінен минералды ресурстарды өндіру

Пайдалы қазбаларды жерасты газдандыру

Байланыстар